Napsali o nás

Ohlas na Oratorium Mistr Jan Hus v Praze

Some selections of Pachmans „Mistr Jan Hus,“ performed live in Prague the other night to commemorate the 600th anniversary of the martyrdom of Jan Hus. I think you can call it a „rock opera,“ Czech style. I found it deeply moving and affecting. I dont know what words they were singing, but the story is clear, the melodies are tremendous, and the spirit of Czech defiance overwhelming. Marvelous stuff.

Mr Pachman: I am the Faculty Principal of the International House at the University of South Carolina. I was privileged to hear your „Mistr Jan Hus“ the other night in Prague. I found it deeply moving. I wonder if there will be a DVD version, perhaps of the live performance, or another staged performance, with English sub-titles? I would very much like to share this with my students. Thank you for your work. Bravo!

Americký vysokoškolský profesor, pan Snyder


Poděkování od řádu milosrdných bratří

opitz_podekovani_2014


Prosincove vydání měsíčníku Městské části Praha 4 Tučňák

tucnak2014

Zdroj: Tučňák


In Italia coro da Camera di Praga fa rivivere musica boema

(ANSA) - ROMA - Un boemo, un musicista. A ricordare la grande tradizione musicale ceca - che nel Settecento e, soprattutto nellOttocento visse un momento di gran fermento, in questi giorni in Italia cè il coro da camera di Praga Resonance. Nato nel 1984 e guidato dalla sua direttrice e fondatrice, Miloslava Pospisilova, in questa tournée italiana, oltre a Venezia e Roma (25-26 settembre), lensemble farà tappa anche in Trentino (Locca di Concei, il 28 e il 29 nella chiesa di San Bartolomeo a Tiarno di Sotto). La tradizione coristica ceca, come racconta Pospisilova, affonda le sue radici nell800, sotto limpero austro-ungarico. E con la nascita dei primi movimenti nazionalistici e indipendentisti boemi - ricorda - che si diffondono i primi cori. Da qui lorigine della musica nazionale boema. Musica, certo, di cui i due compositori cechi Bedrich Smetana e Antonin Dvorak furono i più importanti esponenti, ma soprattutto parole - cantate - e scritte, che portarono alla nascita dei primi giornali in lingua ceca. Fu infatti con linizio della crisi dell'impero asburgico seguita alla guerra del 1859 che il risveglio delle coscienze delle popolazioni sottoposte al giogo di Vienna prende forma.

Consapevolezza delle radici tradite o semplicemente dimenticate.
Da quel periodo storico in poi, la musica assumerà un ruolo importante per i Cechi. In ogni scuola o villaggio si studia musica o cè un coro amatoriale o professionista. E però tra le due guerre mondiali che la tradizione coristica ceca ha avuto un forte impulso. Sotto il comunismo, invece, cantare in un coro voleva dire libertà. Significava potere viaggiare e andare a Ovest, ricorda con un sorriso Pospisilova, che in oltre trentanni di attività ha formato tre generazioni di coristi. Anche per formarsi e studiare musica non cerano grandi possibilità. Soltanto i figli degli alti dirigenti comunisti potevano andare allestero. Per i figli dei funzionari di medio livello cera al massimo un viaggio in Urss, mentre per tutti gli altri cera unicamente la Cecoslovacchia. Cantare in un coro voleva dire anche qualche sicurezza in più per i genitori che sapevano i loro figli a studiare musica. Se questa sera alla basilica di Santa Maria Maggiore lensemble ceco porterà nel suo repertorio canti spirituali cattolici, ortodossi ed ebraici, allepoca del regime la cosa non sarebbe stata tanto possibile. Sotto il comunismo - rimarca Pospisilova - anche i canti religiosi erano vietati. Ce la potevamo cavare quando si trattava di testi latini. Il regime non capiva o fingeva di non capire il latino e ci lasciavano stare. E oggi? Dopo la rivoluzione di velluto - replica - linteresse è scemato. Le possibilità di muoversi si sono moltiplicate. Ma dal 1995-96 abbiamo assistito a una rinascita. I giovani cechi tornano alle tradizioni. (ANSA).

Zdroj: http://www.ansa.it/nuova_europa/it/notizie/rubriche/altrenews/2013/09/26/Italia-coro-Camera-Praga-fa-rivivere-musica-boema_9364506.html


Italské turné pěveckého sboru Resonance

článek na stránkách velvyslanectví ČR v Římě

sbor_pantheon_2013

Ve dnech 22. - 29. 9. 2013 vystoupil v Itálii na sérii koncertů pražský komorní pěvecký sbor Resonance. Komorní sbor Resonance pod vedením sbormistrové Miloslavy Pospíšilové se každoročně účastní řady koncertů v České republice a vyjíždí též na koncertní turné do vybraných evropských zemí. Repertoár sboru obsahuje díla všech hudebních období až po současnost, duchovní písně, umělecké úpravy lidových písní, černošské spirituály i úpravy populárních písní. Koncert v římském Pantheonu se konal pod záštitou Velvyslanectví České republiky v Itálii, zaměřil se především na spirituální skladby a byl úspěšnou vizitkou české hudební kultury v prestižním prostoru v centru Říma.

PROGRAM TURNÉ

Benátky

22. 9. 2013, 17.00 Rybí trh u Ponte Rialto

Řím

25. 9. 2013, 17.00 Pantheon

26. 9. 2013, 18.00 Bazilika Santa Maria Maggiore

Údolí jezera Ledro (provincie Trento, oblast Lago di Garda)

28. 9. 2013, 21.00 kulturní centrum, Locca di Concei

29. 9. 2013, 9.30 kostel sv. Bartoloměje, Tiarno di Sotto

odkaz na článek - Ministerstvo zahraničních věcí ČR


Související odkazy:

Pozvánka na stránkách Průvodce ŘÍM


Článek v časopise Tempus Medicorum

clanek_clk_2013


Na Rytíře lékařského stavu pasován profesor Karel Křepela

Slavnostní pasování pneumoftizeologa prof. MUDr. Karla Křepely, CSc., na Rytíře českého lékařského stavu proběhlo 16. března v Tereziánském sále Břevnovského kláštera v Praze. Nový rytíř stavovské organizace přebral rytířskou medaili a písemné stvrzení titulu od prezidenta ČLK MUDr. Milana Kubka.

Česká lékařská komora pravidelně oceňuje své členy již od roku 1996. Titul Rytíř českého lékařského stavu je každoročně udělován jedné z osobností české medicíny, která svým výkonem lékařské praxe či vědeckou činností významným způsobem přispěla k rozvoji medicíny a svým morálním jednáním se stala příkladem a vzorem pro své kolegy. Na rozdíl od řady dalších ocenění je titul Rytíř českého lékařského stavu výjimečný i tím, že jej udělují sami lékaři – rozhodují o něm členové České lékařské komory. Jako v pořadí již 19. člen vstoupil do této pomyslné síně slávy profesor Karel Křepela.
Profesor Křepela se letos dožívá 83 let, zůstává však aktivně činný ve svém oboru. Již 57 let pracuje v Thomayerově nemocnici, nyní pomáhá nemocným dětem jako ordinář na pediatrické klinice. „Více než rytířem se cítím být obyčejným člověkem, obyčejným lékařem, který se každý den snaží plnit Hippokratovu přísahu. Takovým chci zůstat i nadále,“ řekl nový rytíř ve svém závěrečném slovu. Slavnostní atmosféru umocnil zpěv komorního smíšeného sboru Resonance, jehož vystoupení celý večer uzavřelo.

Zdroj: Zdravotnické noviny - mf


Vánoční koncert v Čelákovicích 2010

celakovice2010

Zdroj: místní tisk v Čelákovicích


Resonance ve Valdštejnské zahradě

Začíná léto a spolu s příchodem krásného počasí pomalu ale jistě končí kulturní sezona. Každý, kdo se jen trochu pohybuje ve světě umění, ví, že nejen školy, ale také divadla a hudební tělesa se v létě chystají na zasloužené prázdniny. Stejně je tomu i s komorním pěveckým sborem Resonance. Bývá zvykem rozloučit se s uplynulou sezonou nějakým vyjímečným vystoupením, koncertem, happeningem – zkrátka něčím trochu jiným, než je běžně k vidění. Resonance nezůstává pozadu a uzavírá další úspěšný rok koncertem ve Valdštejnské zahradě. Věrným posluchačům, rodinným příslušníkům a kamarádům zpěváků se tak nabízí jedinečná příležitost slyšet a vidět Resonanci v nádherném prostoru Salla Terreny. Každý příznivec příjemné vokální hudby, letního počasí a krásného prostředí plného zeleně si v úterý 29. června může přijít na své. Vstupné na vystoupení je zdarma.

Komorní sbor Resonance se oddělil od dětského sboru Prážata v roce 1994. Hlavním důvodem jeho vzniku byl fakt, že dětští zpěváci rostli, nemohli už tedy zůstat v dětském sboru, ale chtěli spolu zpívat i nadále. Díky tomu bylo vedle Prážat založeno ještě další pěvecké těleso pro zpěváky od 16 let. Tento způsob získávání nových talentů samozřejmě funguje dodnes. Sboristé začínají jako malé děti v Prážátkách (sbor pro nejmenší), odrostlejší zpěváci postupují do Prážat a v případě, že jim nadšení pro sborový zpěv vydrží až do dospívání, stanou se členy komorního sboru Resonance.
Sbormistryní a uměleckou vedoucí všech tří těles je Miloslava Pospíšilová, která stála u zrodu sboru a všichni dětští a většina dospělých dnešních členů prošla „její rukou". Díky obětavé sbormistryni se pěvecký sbor stal známým a uznávaným nejen v Praze, ale dokonce i v zahraničí. Těleso již vystupovalo v Rakousku, Španělsku, kulturně doprovází důležité události, jakou je např. pasování rytíře Lékařské komory apod. Resonance i Prážata za sebou mají také několik přímých rozhlasových i televizních přenosů. Není tedy divu, že jak dětský, tak dospělý sbor má za ta léta své věrné posluchače a fanoušky.

Komorní pěvecký sbor Resonance zve všechny své příznivce, kamarády, rodinné příslušníky, i každého, kdo má chuť v nadcházejícím příslibu prázdninové nálady poslechnout si příjemnou hudbu na svůj koncert, který se koná 29. 6. ve Valdštejnské zahradě v Salla Terreně od 17 h. Program je žánrově velmi pestrý, na své si přijdou příznivci duchovní chrámové hudby, lidových písní, tradičních afrických spirituálů a lehce popové hudby. Více informací najdete na www.prazata.cz.

Zdroj: Internetové noviny NAŠE PRAHA 2.cz


Vánoční koncert pro Lékařskou komoru 2008

mikulas_lk_2008


Prážata prišla do Lipan s malou hviezdou

V kostole svätého Matrina v Lipanoch spieval zbor Prážata z Prahy, ktorý strávil na Slovensku niekoľko dní. Ich členom je aj desaťročný Tomáš Peč, ktorý hral jednu z hlavných úloh vo filme Jak se krotí krokodýli Vítka Koudelku.

LIPANY. „Najväčším nezbedníkom v zbore je práve naša filmová hviezda Tomáš Peč. Je naozaj veľkým talentom. Vynikajúco spieva i lyžuje. Má teraz zaplatený tréning na ľadovci, no doma si prebojoval, že pôjde na výlet na Slovensko," povedala nám zbormajsterka zboru Prážata Mila Pospíšilová.

„V tomto hlavnom zbore spievam rok, ale predtým som spieval v tom istom, ale mladšom. Vo filme sa mi hralo veľmi dobre, potom mi všetci hovorili: Pozrite, Koudelka. Bolo to zaujímavé. Aj na Slovensku je dobre, bývam tu vo veľmi dobrej rodine," prezradil mladý herec.

Zbor oslávi 25. výročie

„Všetko sa to uskutočnilo vďaka Silvii Nygrynovej, ktorá to všetko sprostredkovala so svojim manželom, hudobným skladateľom Jakubom,„ povedala zbormajsterka zboru Septemthillis Gabriela Pintérová. Zbor si pripravil narýchlo aj jednu slovenskú pesničku. Deti boli ubytované v rodinách. „Teším sa, že sme sa spoznali. Budeme spolupracovať ďalej. So zborom sme videli už mnoho pekných miest, ale Prahu ešte nie. Pôjdeme tam v apríli budúceho roka,“ informovala G. Pintérová.

Na Slovensku sa deťom z Prahy veľmi páčilo. „Ku Slovensku mám veľmi blízko. Už od detstva som sem chodila, no na východe som prvýkrát,„ povedala M. Pospíšilová. Zbor Prážata bude v apríli oslavovať 25 rokov svojho založenia. „Najprv to bol detský zbor a časom sa rozdelil na prípravku, detský a koncertný zbor. Sme amatérsky zbor, som učiteľkou prvého stupňa a toto je môj koníček po práci. Chodia za mnou deti z celej Prahy. V zbore mám 45 detí, ale sem prišlo len 25. Boli sme v Taliansku, Francúzsku, Veľkej Británii, v podstate celej Európe,“ dodala Pospíšilová.

Zdroj: (čor) Korzár


Vánoční melodie ve sv. Mikuláši

mikulas_lk_2007

Zdroj: Tempus Medicorum 12/07 - Časopis Lékařské komory


Prážata

aneb... jsou to ještě amatéři?

Prážata je pěvecký sbor, který se skládá z přípravky, hlavního sboru a komorního sboru Resonance.

Všechno to vzniklo už v roce 1984 v Praze - na Jižním Městě - spojením dvou školních sborů, k nimž pak přicházely děti z jiných škol... a pak, že na sídlištích kultura nekvete. Je jich teď zhruba okolo stovky od pěti do dvaceti pěti let. Nějak se jim daří překonávat obvyklou svízel všech pěveckých sdružení, sborů a souborů, totiž nedostatek chlapců vůbec, a pokud jde o dospělejší, pak manko tenorů i basů. Pilně se tu zkouší. Mívají i soustředění v době prázdnin, pořádají vlastní koncerty, spolupracují s rozhlasem i televizí, dokonce i s kanadskou televizní společností, vystupují i na objednávku, a protože mají úspěchy (1.cena z Neerpeltu - Belgie), jsou zváni i na evropské festivaly.

Podíleli se zatím na pěti CD a dělají pro to maximum: například i to, že produkci těch CD zajišťuje manžel sbormistryně, který i kvůli tomu založil a ovšemže vybavil vlastní firmu. Sbormistryně Miloslava Pospíšilová se svými spolupracovnicemi dbá na čistotu intonace a kulturu projevu, a zároveň nějakým způsobem dociluje, že projev všech částí sboru je v nahrávkách přirozený, neprojevuje se tu jinak dost obvyklá „studiová“ strnulost. Repertoár obsahuje chrámovou hudbu (Praetorius, Pergolesi, Gastoldi, Mozart), úpravy lidových písní i skladby současných českých skladatelů (Lukáš, Raichl, Eben, Douša).

Zdroj: Neviditelný pes - Hudba a zvuk